Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. Powoduje ona zmiany w narządzie ruchu a w przypadkach bardziej zaawansowanej choroby mogą wystąpić także zmiany zarówno w układzie oddechowym jak też i układzie krążenia. Skolioza powoduje także zmiany klatki piersiowej. Nieleczona może prowadzić do trwałych zmian oraz do częstych duszności u chorego.

Kręgosłup ma dość skomplikowaną budowę. Centralnym jego elementem jest rdzeń kręgowy, który chronią kości. To właśnie kręgi umożliwiają prawidłowe poruszanie się i sprawiają, że kręgosłup należy do elastycznych części układu kostnego. Ta dość skomplikowana budowa pozwala jednak na to, że z powodzeniem możemy wykonywać najróżniejsze ruchy we wszystkich kierunkach. Jednak skolioza znacznie uniemożliwia takie prawidłowe ruchy. Jest ona rozpoznawana zazwyczaj na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Badania diagnostyczne są w stanie wykryć ten typ schorzenia już we wczesnym stadium.

Skolioza może być zarówno czynnościowa jak i strukturalna. Pierwsza z nich nie ma zmian trwałych i powstaje zazwyczaj w wyniku różnicy długości kończyn dolnych, podrażnienia korzeni rdzeniowych czy też innych zmian chorobowych. W tym przypadku skrzywienie można usunąć niwelując jego przyczyny. Natomiast skolioza strukturalna to trwałe zmiany. Mogą one być zarówno wrodzone jak i nabyte. Sposoby leczenia uzależnione są nie tylko od przyczyny powstawania tej choroby ale także od wielkości skrzywienia.

Stosuje się zarówno leczenie bezoperacyjne jak i operacyjne. Leczenie bezoperacyjne to przede wszystkim zapobieganie dalszej chorobie i deformacji. W tym przypadku najważniejsze są odpowiednie ćwiczenia. W trudniejszych przypadkach stosuje się również leczenie gorsetem. Skuteczność takiego leczenia zależy jednak od stosowania go przez całą dobę. W trudniejszych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne. Można je stosować jednak dopiero po osiągnięciu przez pacjenta dojrzałości szkieletowej. Leczenie operacyjne to kilka metod, stosowanych w zależności od stopnia skrzywienia.

Skolioza w każdym przypadku wymaga leczenia. Deformacja kręgosłupa w skoliozach może doprowadzić do znacznej deformacji klatki piersiowej oraz brzucha. Może spowodować to zarówno utrudnienia w oddychaniu jak również w układzie oddechowym i moczowym. Podstawą prawidłowego leczenia i wyboru metody musi być jednak wcześniejsza, dokładna diagnostyka.