Niezależnie od branży to wszędzie tam, gdzie występuje konieczność zmagazynowania substancji sypkich, można stosować silosy. Obiekty takie charakteryzują się dużymi rozmiarami, więc muszą być serwisowane przez wyspecjalizowane podmioty.

Poprawna konserwacja konstrukcji i wnętrza silosów

Osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości silosu powinny dobierać materiały i narzędzia potrzebne do wykonania prac. Często są to urządzenia generujące wysokie ciśnienie, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Pracę porządkowe należy rozpocząć od opróżnienia silosu i odpowiednim przewietrzeniu wnętrza. Zmniejsza to stopień zapylenia oraz minimalizuje ryzyko wybuchu substancji łatwopalnych. Prawidłowe czyszczenie silosów wymaga ruchu z góry a dół. W ten sposób wszystkie zanieczyszczenia i usunięte śmieci zgromadzą się na dnie silosu. Można opróżnić go przez otwór spustowy. W zależności od wymagań klienta można również przeprowadzić mycie i dezynfekcję ścian przed ponownym napełnieniem wnętrza silosu.

Jako środków myjących używa się gorącej wody pod dużym ciśnieniem. Jeżeli to nie wystarczy do przeprowadzenia sprzątania, można użyć środków chemicznych dostosowanych do materiałów przetrzymywanych w silosie.

Pracując wewnątrz silosu, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracowników. Możliwość upadku z wysokości wymaga dobrego zaplanowania prac już w trakcie wyceny usługi przez wykonawcę. Przy silosach na środki chemiczne dodatkowo obowiązują akcesoria zwiększające ochronę dróg oddechowych. Mogą być to aparaty tlenowe lub specjalne maski połączone z kombinezonami ochronnymi.

Oczyszczenie poszycia zewnętrznego

Jednocześnie korzystając z usług firm mających uprawnienie alpinistyczne, można oczyścić poszycie zewnętrzne zbiornika. W ten sposób można ocenić stan powłoki antykorozyjnej oraz przeprowadzić wymagane naprawy. W większości wypadków wystarcza mycie parą bez środków chemicznych, ponieważ jest to osad z kurzu i pyłu.

Informacje o firmie:

Budgem G. Maternia Sp. J.
Rzeszów
ul. Hanasiewicza 19
501 536 033

[email protected]

Biuro czynne:
Od poniedziałku do piątku: 07-18

https://www.budgem.pl/

czyszczenie silosów