Wielu kierowców oburza się, że po symbolicznym jednym piwie (jednym kieliszku wina, wódki czy podobnego alkoholu) uznawani są za niezdolnych do jazdy. Argumentują, że ich stan w żaden sposób nie został zmieniony, a jedno piwo nie miało na nich żadnego wpływu. Sytuacji oczywiście nie należy przeceniać, ale należy sobie zdawać sprawę, jaki wpływa alkohol etylowy ma na nasze działanie, zachowanie, poznawanie i ogólnie na wszystkie procesy, które są nierozerwalnie związane z normalnym działaniem. Zaznaczmy, że nie będziemy tutaj mówić o stanie upojenia alkoholowego, ale właśnie o sytuacji wypicia piwa do obiadu.

 

Alkohol (nawet jedno piwo daje zmniejsza odczuwanie zimna)

Alkohol etylowy jest substancją narkotyczną, co mówiąc obrazowo oznacza jej wpływ na nasz centralny układ nerwowy i zmianę jego funkcjonowania czyli zmianę postrzegania świata. Nawet niewielka ilość alkoholu powoduje, że czujemy się inaczej, chociaż w przypadku małych dawek nie będziemy w stanie tego zauważyć. Jedno piwo nas rozgrzeje i spowoduje, że dużo łatwiej będzie nam się przeziębić. Taka sama dawka alkoholu zamaskuje zmęczenie, przez co nasz organizm dalej będzie działał w sposób charakterystyczny dla zmęczenia, ale osoba po spożyciu tego nie zauważy. (niewielka dawka alkoholu na krótki czas eliminuje odczucie zmęczenia).

 

Wpływ na zdolności motoryczne

Obecność każdej ilości alkoholu w mózgu powoduje ograniczenie naszych zdolności umysłowych na niektórych polach. Nie jest prawdą, za wyjątkiem bardzo dużych i często przyjmowanych dawek, że alkohol niszczy komórki mózgowe, ale zawsze wpływa na sposób ich komunikowania się. Pierwsza z oznak to opóźnienie reakcji na bodźce. Spada refleks. Przy małych dawkach spowolnienie jest nieznaczne, ale istnieje. Dotknięty jest też nerw wzrokowy, który znacznie gorzej radzi sobie z peryferyjnym widzeniem. Jeśli coś się zbliża do nas z boku, zauważymy to odrobinę później i później zaczniemy reakcję, która w dodatku też jest powolniejsza, z czego nietrudno wyciągnąć odpowiedni wniosek. (każda ilość alkoholu zaburza widzenie).

 

Działanie pozytywne

Oprócz negatywnych skutków, nasze jedno piwo ma też działania pozytywne. Nasze komórki mają większą wrażliwość na insulinę, maleje ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu II. Poprawia się też stosunek dobrego do złego cholesterolu, a działanie moczopędne alkoholu, jeśli tylko będzie wspierane przez dostarczenie odpowiedniej ilości wody, jest zdrowe dla nerek. (alkohol pity z umiarem może podnosić mineralizację kości).