Zeus był greckim bogiem. Wielbiono go na wiele sposobów. Jednym z nich było stawianie ku jego czci pomników. Najpopularniejszym z nich jest posąg Zeusa w Olimpii. Wykonał go sam Fidiasz, czyli znakomity grecki rzeźbiarz. Posąg stał w świątyni. Technika wykonania wiązała się z wykorzystaniem chryzelefantyny. Posąg Zeusa powstał na pewno po roku 430 p.n.e. Przetrwał jedynie około 800 lat. Został zniszczony przez groźny pożar. Nie zostało nic z niego, ratowanie nie przebiegało szybko, dzięki czemu utracono tak ważny zabytek. Istnieje wykonana rzymska kopia, lecz nie jest to już jeden z cudów świata.

Zeus został przedstawiony jako dostojna postać. Był władcą ludzi i Bogów, dlatego należyta pozycja musiała być idealnej zaakcentowana przez Fidiasza. Symbolem jego władzy było berło, tak więc trzymał go w lewej ręce. Wykonany został z innymi atrybutami. Na jego głowie znajdował się wieniec laurowy. Z jednego ramienia zwisał złoty płaszcz. Zdjęcia nie mogły przedstawiać idealnego wykonania, ponieważ dawniej nie istniała ta sztuka uwieczniania rzeczy.

Posąg był w kształcie prostopadłościanu o dosyć sporych wymiarach. Jego podstawa mierzyła 1 metr x 6,5 m. Wysoki był na około 13 metrów. Sporej wielkości posąg nie nadawał się do przemieszczania. Dlatego cała swoją karierę spędził w świątyni. Olimpia to ważne miejsce dla greckich uczonych. Idealnie nadawało  się na pomieszczenie jednego ze starożytnych cudów świata. Niestety tak jak wiele pozostałych arcydzieł już nie istnieje.

Ryciny i kopie wykonane w innych miastach nie odzwierciedlają jego wagi. Umieszczenie posągu Zeusa w Olimpii na liście cudów świata, nie było przypadkowe. Jego położenie nadawało sens istnienia. Posąg Zeusa musiał być wykonany z przepychem i dbałością o detale. Poręcze i nogi krzesła na którym siedział, były stworzone ręcznie i przedstawiały walki, lub postacie innych bogiń. Orzeł był oddanym i poświęconym jedynie niemu ptakiem. Dlatego również został uznany, za wartościowy w całym posągu Zeusa, znajdującego się w Olimpii.